23 Ekim 2015 Cuma

Sahildeki Evimiz - Jane Green


Merhabalar! Geçenlerde bu kitabın elimde çok süründüğünü yazmıştım. Ama bunun en büyük nedeni benim zaman yaratamamamdı. Aslında kitabı yazın okumayı planlamıştım. Nedense benim öyle bir takıntım var. Kitap hangi mevsimde geçiyorsa, o zaman okumaya çalışıyorum. Ama tabii çoğu zaman bu mümkün olmuyor. 

Kitap hafif, eğlenceli, yazın kumsalda okunabilecek türden. Hani içiniz mi sıkıldı, hayat üzerinize üzerinize mi geliyor? Alın, Sahildeki Evimiz'i okuyun. Çünkü başlangıçta karakterlerin de türlü sıkıntıları var. Onların hayat karşısındaki manevralarını okurken kendi derdinizi unutuyorsunuz. Zaman zaman ben olsam ne yapardım diyorsunuz. Örneğin iki çocuğunuzun babası olan, altı yıllık eşinizin aslında gay olduğunu öğrenseydiniz ne yapardınız?

Başlangıçta kitabı biraz karışık buldum. Karakterlerin hepsi birden tanıtılıyor. Birini hazmedemeden, sık geçişlerle diğer karakterler sahneye çıkıyor. Tabii dediğim gibi, ben iki - üç gün ara vererek okuduğum için de adapte olmam zor oldu. Bu fotoğrafı çektiğim gün Ankara'da güzel bir sonbahar güneşi vardı. Bugünse hava hem yağmurlu, hem de iyice serinledi. Anlayacağınız kasvetli...Kitap Nantucket denen, çok güzel yazlık evlerin  ve kulübelerin bulunduğu bir adada geçiyor. Burası turistik açıdan oldukça popüler bir yer. Nan adındaki yaşını almış karakterimizin burada bir evi var. Ama öyle böyle değil... Güzel bir koyun yamacında denize karşı, muhteşem fakat eski bir ev. Adadaki müteahhitlerin gözü bu evde. Nan'ı nasıl kandırsak da evi alıp yıksak diye bakıyorlar. Burası Nan'a ölen kocasından kalmış. Burayı çok sevdiği için satmayı düşünmüyor. Ama maddi açıdan zora düşünce, evi oda oda kiralamaya karar veriyor. Burada tüm karakterleri anlatmak istemiyorum. Zaten kısaca anlatmak da zor. Derken, Nan'in oğlu da adaya dönüyor. Kiracılarla birlikte iç içe bir yaşam başlıyor. Gerisini kitabı okuduğunuzda öğrenin :)) Zaten yukarıda bir ip ucu vermiştim. 

Yine uzun bir yazı oldu değil mi? Çik-lit tarzı kitapları seviyorsanız önerebileceğim bir kitap. Ben şimdi çayımı alıp, yeni kitabımın sayfalarını çevirmeye gidiyorum. Güzel bir hafta sonu olması dileğiyle...

2 yorum:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Görüşleriniz Benim İçin Değerlidir!

Zaman ayırıp, yorum yaptığınız için teşekkür ederim. Yorumlarınız onaylandıktan sonra görüntülenecektir. Reklam ve hakaret içeren yorumları yayınlamıyorum. Düşüncelerinizi bekliyorum...