27 Temmuz 2016 Çarşamba

Elveda Haziran - Sarah Jio


Merhabalar! Ülkenin gündemi, bizim evin gündemi derken buradan iyice uzak kaldım. Bloğumu özledim, sizleri özledim, yazmayı çok özledim. Bu kitaba Haziran ayı biterken başladım. Haziran sonunda 5 günlük bir tatil kaçamağı yapmıştım. Kitabı da orada yarıladım. Ama Ankara'ya gelince pek okuyamadım. Kayınvalidem 5 günlük kaçamağın öcünü fena aldı doğrusu. Çok yorgunum. Genellikle geceleri kitap okuyabiliyorum. Ama bir aydır erkenden uykum geliyor. Gündüz zaten koşturmacayla geçiyor. Kitabı bitireli neredeyse 20 gün oldu, ama yazamadım. Tabii bunda ülke gündeminin de etkisi büyük. Yazmak gelmedi içimden. Neyse, ağustosta nöbeti eltime devredeceğim. Eylüle kadar dinlenmeye çalışacağım. Belki daha sık görüşürüz.Gelelim Elveda Haziran'a... Tam bir Sarah Jio romanı... Yine geçmişle, günümüz arasında gidip geliyorsunuz. June (haziran) acımasız bir bankacıdır. Bankaya borcunu ödeyemeyen küçük işletmeleri gözünü kırpmadan kapatmaktadır. Teyzesi hariç, ailesiyle problemleri vardır. Kız kardeşiyle arasında kötü bir olay geçmiş ve Seattle'yi terk etmiştir. Teyzesi Ruby'nin ölüm haberini aldığında çok üzülür. Ruby'nin, çocuk kitapları sattığı bir kitabevi vardır. Kitabevini June'a bırakmıştır. June bir süreliğine Seattle'ye dönmek zorunda kalır. Aslında burayla sıkı bir bağı vardır. Ama kitabevini satıp gitmek, ya da burada kalıp mücadele etmek arasında kalır. Çünkü kitabevi ciddi bir borç batağındadır. Teyzesinin kendisine bıraktığı ipuçlarını takip ederek, 1940'lı yıllardan kalma mektuplar bulur. Bu mektuplar sayesinde June ve teyzesinin hayatı hakkında bilgi ediniyoruz.

Amerika'da herkesin bildiği bir çocuk kitabı olan İyi Geceler Aydede'nin yazarı Margaret Wise Brown ile Ruby arasındaki mektuplar gerçekten çok güzeldi. İnsanda yakın bir arkadaşla mektuplaşma isteği uyandırıyordu. Bu yorumu kitabı okuyan pek çok kişiden duydum. Okuduğunuzda bana hak vereceksiniz. Kitapta kardeşliğin önemine çok sık değiniliyordu. Ne yaşanırsa yaşansın, kardeş her zaman kardeştir. Bu bölümleri zaman zaman gözlerim dolarak okudum.

ARKA KAPAK

Bir varmış, bir yokmuş, hâlâ içindeki
masala kulak veren küçük bir kadın varmış...


Büyük yeşil bir odada bir telefon, kırmızı bir balon ve aydedenin üzerinden zıplayan bir ineğin resmi varmış... İyi geceler aydede, iyi geceler kırmızı balon, iyi geceler yıldızlar, size de iyi geceler yeryüzündeki tüm sesler.

June Andersen, her akşam yatmadan önce teyzesinin ona ve kız kardeşine okuduğu bu masalla büyümüştür. Ancak zaman acımasızdır ve maalesef hayat, çocukluklarındaki o masumiyeti yok etmiştir. Artık güçlü bir kadın olarak tek başına yol alan June, yıllardır yüzünü görmediği teyzesinin ölüm haberiyle çocukluğunu geçirdiği Mavi Kuş Kitabevi'ne yeniden adımını atacaktır. Hatıralarını süsleyen bu masal diyarı June'un içindeki karanlıklara ışık tutarken, June kendini yeniden keşfedecektir. 

Elveda Haziran, bugününüzü  sorgulayıp geçmişinize merhaba diyeceğiniz, ne kadar imkansız gibi görünse de çıkış yollarının çok yakınımızda olduğunu gösteren bir Sarah Jio romanı.
Sarah Jio severler az çok kitabın sonunu kestirebiliyor. Ama yine de keyifle okuduğum kitaplardan birisiydi. Akıcı dili, sürükleyici konusuyla favori kitaplarım arasında yerini aldı. Arayı açmamak dileğiyle, keyifli okumalar...4 yorum:

 1. Keyifli okumalar canım özlettin kendini :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim Hatice Hanımcım. Ben de sizleri özledim. Sevgiler...

   Sil
 2. Galiba önce kapağa uzunca bakıp başlamalı kitaba :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Değil mi? Ben de çok beğendim gerçekten. Bilmediğiniz bir kitabı alırken, kapak çok etkili oluyor. En azından bende :)) Sevgiler...

   Sil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

Görüşleriniz Benim İçin Değerlidir!

Zaman ayırıp, yorum yaptığınız için teşekkür ederim. Yorumlarınız onaylandıktan sonra görüntülenecektir. Reklam ve hakaret içeren yorumları yayınlamıyorum. Düşüncelerinizi bekliyorum...